Bieganie zimą czyli zalety bieżni elektrycznej  

Bieganie zimą czyli zalety bieżni elektrycznej

Bieganie zima to w naszych warunkach przeważnie ciemne wieczory, mokro, ślisko i do tego smog. Trening w tym okresie staje się prawdziwym wyzwaniem nie tylko dla początkujących. Pomimo łagodnej tegorocznej zimy, ciężko w naszej strefie klimatycznej utrzymać zimą motywację i regularność treningu biegowego. Jest jednak rozwiązanie, z którego korzystamy i który pozwala przebiec przez zimowy okres bez przystanku. Sprawdź jakie zalety ma bieganie na bieżni elektrycznej.

Niezależność od pogody

Zaplanowany na bieżni trening wykonujesz, nie ważne czy pada deszcz czy jest mróz za oknem. Lubisz biegać rano a może wieczorem po pracy, możesz biegać właśnie wtedy kiedy masz na to ochotę i nie przestraszy Cię zadymione powietrze na zewnątrz. W dodatku wszystko, czego potrzebujesz, to buty, skarpetki, spodenki i koszulka. Nie martwisz się czy będzie Ci za gorąco a może jednak zmarzniesz i znowu się przeziębisz?

Większe bezpieczeństwo

Nie tylko dlatego, że na bieżni mechanicznej raczej się nie poślizgniesz i nie skręcisz kostki o przysłonięty liśćmi konar. Każdy, kto próbował biegać zimą doświadczył tego problemu lub o mały włos uniknął kontuzji. Bezpieczny trening w pomieszczeniu doceniają zwłaszcza panie, które nie wyobrażają sobie wieczornego biegania po ciemnym chodniku czy parku.

Mniejsze obciążenie stawów

Początkujący biegacze powinni przyzwyczaić swój organizm do biegania właśnie poprzez trening na maszynie. Dobra bieżnia mechaniczna ma amortyzowany pas, który ugina się lekko pod użytkownikiem, przejmując znaczną część obciążeń, które biorą na siebie biodra i kolana. Dzięki temu możemy trenować wzmacniając przy okazji mięśnie na tyle, że będą w stanie utrzymać stawy w dobrej formie, kiedy już pogoda pozwoli na bieganie w teren. Nie polecamy bieżni bez amortyzacji, ponieważ można nabawić się bardzo poważnych kontuzji. Konieczna jest również możliwość regulacji kąta nachylenia pasa biegowego, gdyż powinniśmy trenować przynajmniej na nachyleniu 1-2% jeśli nie chcemy nadwyrężać stawów.

Ułatwienia treningowe

Nowoczesne bieżnie elektryczne nie pozwalają na nudę. Posiadają zdefiniowane programy, które ułatwiają przeprowadzenie właściwego treningu, tak by osiągać zamierzone cele. Korzystając np.: z programu HRC (współpracującego z opaską telemetryczną) możesz nauczyć się właściwej techniki. Bieżnia po wprowadzeniu odpowiednich wartości sama będzie dostosowywać prędkość (ewent. kąt nachylenia) tak by Twój trening był najbardziej efektywny. Regulowanie ustawień bieżni pozwala też symulować bardziej naturalne warunki biegu, jak np. zmienność podłoża, wykonywanie podbiegów. Niektóre modele bieżni mają szybki dostęp do programów celowych np.: bieżnie Spirit Fitness, gdzie jednym przyciskiem wybierasz trening odchudzający, interwały czy kardio. Dzięki urozmaiceniu szybko zgubisz zbędne kilogramy, zbudujesz siłę i moc, ale także wytrzymałość i szybkość.

Jak widzisz trening na bieżni może być nie tylko bezpieczny ale i przyjemny, zwłaszcza jeśli możemy przy okazji słuchać ulubionej muzyki lub oglądać telewizję. Bieżnia pozwala budować i utrzymać dobrą formę nie tylko doświadczonym biegaczom i nie tylko zimą. A jak tylko ścieżki zrobią się suche będziemy gotowi wybiec na zewnątrz.

***

Zobacz też (podobne wpisy)
Jak zacząć ćwiczyć?
Jak biegać na bieżni elektrycznej?