Zaloguj się

Podaj swój login i hasło aby się zalogować

Nie mam konta
Zapomniałem hasło

Nowe konto w ABFitness

Dane do logowania
Dane kontaktowe
Dane adresowe
Dane firmowe
Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin sklepu www.abfitness.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę AB TUNUNG w celu umożliwienia realizacji zakupów dokonywanych w sklepie internetowym www.abfitness.pl, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U.02.101.926 z późn.zm). Administratorem Danych Osobowych jest firma AB TUNING Tomasz Bródka, z siedzibą w Knurowie 44-190 ul.E.Plater z nr.REGON 276711490. Oświadczam, że zostałem poinformowany/ poinformowana, iż podanie moich danych osobowych ma charakter dobrowolny oraz, że przysługuje mi prawo do wglądu, korekty, usunięcia oraz kontroli swoich danych osobowych. Jestem świadomy/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych ze zbioru danych klientów sklepu www.abfitness.pl należącego do firmy AB TUNING.z równoczesnym zaprzestaniem ich przetwarzania. Informujemy, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale jego brak uniemożliwia złożenie zamówienia lub rejestrację konta. Klient posiada prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania, jak również możliwość zgłoszenia żądania ich usunięcia. Administratorem Danych Osobowych dla strony www.abfitness.pl jest AB TUNING Tomasz Bródka. Zachęcamy do zapoznania się z Polityką Prywatności

Przypomnij hasło

Dane do logowania
 

Witamy na naszym blogu

Jak biegać zdrowo i bezpiecznie?

Jak biegać zdrowo i bezpiecznie?

Poznaj zalety biegania na bieżni elektrycznej.

Korzyści jakie odnosimy biegając są nie do podważenia, ale jeśli jesteś początkującym biegaczem, ważna jest znajomość zagrożeń związanych z tą najpopularniejszą aktywnością fizyczną. Jeżeli chcesz uprawiać sport mniej lub bardziej rekreacyjnie, to niestety trzeba przygotować organizm do nowego wysiłku. Nagły zryw pod wpływem emocji i twoja decyzja o bieganiu na świeżym powietrzu może skończyć się kontuzją lub w najlepszym przypadku zniechęceniem. Dlatego poznaj nasze wskazówki jak najlepiej przejść przez okres adaptacji i pokochać bieganie.

Zacznij powoli.
Twój organizm musi stopniowo przygotować się do ciężkiej pracy jaką jest bieganie. Najlepiej rozpocząć od szybkiego marszu, aby wzmocnić serce, mięśnie i cały układ kostny. Bardzo ważna jest odpowiednia amortyzacja, dlatego zadbaj o dobre buty do biegania i unikaj twardego podłoża jakim jest asfalt. Ideałem jest bieganie po trawie, ale rzadko kto ma taką możliwość. Dlatego my zachęcamy do rozpoczęcia nauki biegania na amortyzowanej bieżni elektrycznej. Bardzo dobrej klasy bieżnie do biegania mają odpowiednią amortyzację (co najmniej 6 elastomerów), która pochłania wstrząsy powstające podczas uderzenia stopy o podłoże, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji. Odpowiednia miękkość podłoża w połączeniu ze stabilnością sprzętu (gwarantowana przez dużą wagę i nowoczesną konstrukcję) sprawią, że bezproblemowo przejdziesz z marszu lub truchtu do biegania. Bieżnie treningowe o odpowiedniej twardości idealne nie tylko dla początkujących to np.: Spirit XT385, Lifespan 4000i lub Reebok TT1.0
Nie tylko osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem powinny dbać o stawy i trenować właśnie na amortyzowanej bieżni elektrycznej ale również osoby wracające do formy po kontuzjach (oczywiście jeśli nie mają przeciwwskazań lekarskich).

Pracuj nad prawidłową techniką.
Niewłaściwa pozycja ciała podczas biegu może doprowadzić do kontuzji. Ruch powinien być naturalny, jednak przez złe nawyki nasz wzorzec chodu może być zaburzony. Dlatego idealnie było by ustawić bieżnię przy lustrze. Możesz wtedy spokojnie analizować swój ruch i wprowadzać na bieżąco korekty. To, że biegniesz po pewnym i gładkim pasie bez ryzyka potknięcia się o konar, kamienie czy nierówne płyty chodnikowe daje ogromne poczucie pewności i komfortu. Słuchaj własnego ciała i jeśli coś będzie dla ciebie dyskomfortowe zmieniaj pozycję. Kiedy twoje ciało zapamięta poprawną sylwetkę, będziesz przyjmować ją potem podświadomie. Odpowiednio szeroki i długi pas biegowy jak np: w Bieżni Spirit XT685 ułatwia pracę nad prawidłową techniką.

Pilnuj pulsu. 
Dzięki temu będziesz miał pewność, że biegasz z najkorzystniejszą intensywnością dla założonego celu. Bieżnie wyposażone są w możliwość pomiaru pulsu i pozwalają na bieżąco monitorować pracę serca. Dodatkowo wyposażone są w programy HRC, które przy odpowiedniej konfiguracji i współpracy z opaską telemetryczną same sterują prędkością lub kątem nachylenia ułatwiając trening. Jeśli będziesz biegać z opaską do bezprzewodowego pomiaru pulsu (niektóre marki mają go w zastawie przy zakupie bieżni) twoje aktualne tętno będzie pokazane na monitorze. Bieżnie marki Spirit mają dodatkowo prezentację graficzną ułatwiającą analizę pulsu. Teraz możesz skupić się nie tylko na prawidłowej technice biegu, ale i nauce właściwego sposobu oddychania. Dzięki temu twój trening stanie się efektywniejszy i zmniejszysz ryzyko przetrenowania.

Planuj treningi.
Aby odnosić korzyści z biegania musisz być systematyczny a każdy trening dobrany do twoich możliwości. Im lepiej przyzwyczaimy organizm do danego wysiłku, tym lepiej go będzie znosił. Bieżnie elektryczne wyposażone są w gotowe programy ułatwiające treningi i osiąganie zamierzonego celu. Programy nie są przypadkowymi konfiguracjami i są przygotowywane przez specjalistów w oparciu o sprawdzone metody treningowe. Wyróżniają się tu bieżnie marki Lifespan, które mają jedne z najlepiej przygotowanych programów.  Warto z nich korzystać i dostosowywać do swoich potrzeb ustawiając poszczególne parametry takie jak: czas, dystans, max. prędkość lub max. poziom pulsu. Zaawansowane technologicznie sprzęty do ćwiczeń posiadają dodatkowo możliwość współpracy z aplikacjami pozwalającymi m.in. mierzyć, zapisywać i analizować wszystkie treningi. Najnowocześniejsze sprzęty treningowe przy odpowiednim ustawieniu parametrów myślą za ciebie i pilnują by trening był skuteczny, bezpieczny i idealnie dopasowany do twoich potrzeb.

Poczuj się bezpiecznie.
Nie bez znaczenie jest fakt, że korzystając z bieżni elektrycznej minimalizujesz ryzyko związane samotnym bieganiem zwłaszcza późną porą. Na bieżni treningowej możesz biegać kiedy chcesz, niezależnie od pory dnie czy pogody za oknem. Dzięki aplikacjom możesz wirtualnie ścigać się z innymi użytkownikami oraz sprawdzać swoje możliwości w różnym terenie bez wychodzenia z domu. Jeśli obawiasz się nudy masz możliwość słuchania muzyki i przeglądania internetu. Pamiętaj tylko, przed rozpoczęciem treningu o przypięciu klipsa bezpieczeństwa do koszulki lub spodenek, tak by w przypadku utraty równowagi (co zdarza się nie tylko początkującym) bieżnia zareagowała natychmiastowym zatrzymaniem !

Mimo że czasy i mody się zmieniają, bieżnia wciąż pozostaje niezaprzeczalną inwestycją. Nie ma to jak powielać naturalny ruch życia codziennego, zwłaszcza gdy inne czynniki uniemożliwiają ci spełnienie tego na zewnątrz - niepogoda, zanieczyszczenia, przestępczość, brak bezpieczeństwa, lokalizacja itp. Dlatego dołącz do rosnącego grona zadowolonych biegaczy i korzystaj z komfortu i wygody jaką daje możliwość biegania we własnych czterech ścianach. Systematycznie pracuj nad formą, spokojnie przygotuj swój organizm do wysiłku a gdy przyjdzie odpowiednia pora i możliwość bez oporów skorzystasz z uroków biegania na świeżym powietrzu.

***

Zobacz też (podobne wpisy)
Jak zacząć ćwiczyć?
Jak biegać na bieżni elektrycznej?
Bieganie zimą czyli zalety bieżni elektrycznej 
​Bieganie a odchudzanie 
Jakie tetno przy treningu?