Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać cz.2  

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać cz.2

W poprzednim artykule Jaki wybrać sprzęt do ćwiczeń cz.1 poznaliśmy kilka ważnych kwestii nad którymi warto się zastanowić przed zakupem sprzętu treningowego. Być może okazało się, że orbitrek nie jest dla Ciebie idealnym sprzętem. Jeśli nie orbtrek to co? Poznaj inne skuteczne sprzęty do ćwiczeń odchudzających.

Rower treningowy to niedoceniana alternatywa przy panującej modzie na orbitreki. A szkoda, bo to właśnie rower treningowy jest polecanym osobom, które mają problemy ze stawami, mają nadwagę i dopiero zaczynają ćwiczyć. To doskonały przyrząd, dzięki któremu spalisz tkankę tłuszczową, wzmocnisz mięśnie, poprawisz krążenie. To co ważne – jest polecany szczególnie osobom, które mają problemy z kolanami oraz dla seniorów. Jeśli dodatkowo  doskwiera  Ci kręgosłup to rower poziomy (z oparciem) może okazać się jeszcze lepszym rozwiązaniem. Na każdym rowerze treningowym lepiej zadbasz o kolana i co ważne łatwiej się na nim ćwiczy niż na orbitreku. W czasie ćwiczeń można spokojnie oglądać ulubiony serial (plus dla leniuszków, i nie ma problemu z motywacją). Jeśli trudno ci się zmobilizować do regularnego wysiłku i nigdy nie ćwiczyłeś to niech cię nie kusi modny ale wymagający orbitrek, zacznij od porządnego rowerka stacjonarnego. Polecane przez nas rowerki mają sprawdzone układy korbowe, które sprawiają że ćwiczenia nie są uciążliwe (no chyba że ustawisz duży opór :)

Jeśli lubisz być w ruch, nie przepadasz za ćwiczeniami wyłącznie na siedząco i czujesz w sobie moc spróbuj jazdy na rowerze spinningowym. Na tym sprzęcie do intensywnych ćwiczeń spalisz najwięcej kalorii. Tu możliwy jest prawdziwy ogień. Doskonała regulacja siodełka i kierownicy pozwala dopasować ten rodzaj sprzętu do wzrostu każdemu użytkownikowi (sprawdź spinning rower jak ustawić TUTAJ, jest to bardzo ważne jeśli dbasz o kręgosłup) warto dodać, że są to sprzęty niezawodne i  wytrzymalsze od orbitreków w podobnej grupie cenowej. Obserwując ćwiczących na zajęciach spinningowych trzeba przyznać, że nawet osoby z "dodatkowym bagażem z przodu" świetnie dają sobie radę :)

Wioślarz jest urządzeniem podobnym pod względem efektywności spalania kalorii do rowerka spinningowego pod warunkiem że dajesz z siebie wszystko. Jako jeden z niewielu przyrządów, pomaga ci przy pracy nad większością mięśni w Twoim ciele jednocześnie: mięśni grzbietu, poprzez mięśnie brzucha, aż po łydki. Wioślarz jest również bardzo bezpieczny dla ćwiczącego, gdyż prawie w ogóle nie obciąża stawów ( pod warunkiem stosowania prawidłowej technik, sprawdź jak ćwiczyć na wioślarzu TUTAJ ). Ćwiczenia na tej maszynie potrafią porządnie zmęczyć i mogą stanowić spore wyzwanie – w zależności od intensywności i częstotliwości. Przy regularnych treningach pierwsze efekty są widoczne już po dwóch tygodniach! Jeżeli masz mało czasu na treningi, a chcesz osiągnąć błyskawiczne efekty, kolosalnie poprawić kondycję, widocznie schudnąć, a także dzięki treningowi odpocząć po stresującym dniu – wioślarz to doskonały pomysł dla Ciebie. Długość szyny we wioślarzach z cięgnem linowym pozwala na treningi każdemu niezależnie od wzrostu. A jak z wagą użytkownika? Nasze testy pokazał, że użytkownicy z masą ciała ok.120 kg potrzebują sprzętu wytrzymałego i co najmniej z gwarancją LC.

Bieżnia elektryczna to najczęściej wybierany sprzęt treningowy do domu na całym świecie (poza Polską, która w tej kwestii należy do wyjątków). Jak to -zapytasz- przecież bieżnia obciąża stawy? Rzeczywiście bieganie po twardej nawierzchni np: chodniku czy ulicy bardziej obciąża stawy niż jazda rowerem lub orbitrekiem. Dlaczego więc bieżnia jest tak chętnie wybierana jako podstawowy sprzęt do ćwiczeń w domu? Po prostu łatwo się na niej ćwiczy, szybko widać efekty, więc łatwiej też o motywację. Chodzenie na amortyzowanej bieżni jest ćwiczeniem na pewno łatwiejszym do wykonania niż ruch na orbitrku. Nie raz przekonali się o tym nasi klienci (z masą ciała bliską 150 kg). Chodzenie jest przecież najbardziej naturalną formą ruch. Oczywiście do treningów na bieżni należy podejść odpowiedzialnie i z głową. Nie zaczynamy od biegania, bo skończy się kontuzją. Treningi rozpoczynamy w kolejności: marsz, marsz/trucht (naprzemiennie), marszobiegi, oczywiście odpowiednio rozłożonym w czasie. Kiedy możesz zacząć biegać? Najlepiej sprawdzić i skonsultować stan zdrowia u swojego lekarza.

PODSUMOWUJĄC

  • Jesteś do tej pory nie ćwiczyłeś lub było to bardzo dawno temu, jesteś typem kanapowca z nadwagą, nie lubisz się przemęczać proponujemy wybrać rowerek treningowy poziomy lub bieżnię do chodzenia.
  • Jeśli jesteś początkującym w ćwiczeniach seniorem z nadwagą, problemami kolan możesz pomyśleć o rowerku treningowym poziomym (z oparciem) a jeśli dodatkowo masz problemy z miednicą zapytaj lekarza o możliwość ćwiczeń na rowerku treningowym pionowym lub możliwości chodzenia na bieżni.
  • Jeśli jesteś seniorem aktywnym, regularnie ćwiczącym sprawdź rowerek treningowy lub bieżnię do chodzenia albo bardziej wymagającą maszynę eliptyczną.
  • Jeśli jesteś w kwiecie wieku, do tej pory nie ćwiczyłeś ale czujesz, że masz moc to możesz wybrać każdy ze wspomnianych wyżej sprzętów.
  • Każdemu niezależnie od wieku, wagi i kondycji zalecamy na początek treningi z kontrolą pulsu. Jeśli masz nawet najmniejsze wątpliwości co do swojego stanu zdrowia lub odczuwasz podczas ćwiczeń dolegliwości skontaktuj się ze specjalistą lub lekarzem.

***

Zobacz też (podobne wpisy)
Jak zacząć ćwiczyć?
Jak biegać na bieżni elektrycznej?
​Bieganie a odchudzanie 
Plan treningowy
J
akie tętno przy treningu
T
rening idealny dla początkujących