Zaloguj się

Podaj swój login i hasło aby się zalogować

Nie mam konta
Zapomniałem hasło

Nowe konto w ABFitness

Dane do logowania
Dane kontaktowe
Dane adresowe
Dane firmowe
Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin sklepu www.abfitness.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę AB TUNUNG w celu umożliwienia realizacji zakupów dokonywanych w sklepie internetowym www.abfitness.pl, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U.02.101.926 z późn.zm). Administratorem Danych Osobowych jest firma AB TUNING Tomasz Bródka, z siedzibą w Knurowie 44-190 ul.E.Plater z nr.REGON 276711490. Oświadczam, że zostałem poinformowany/ poinformowana, iż podanie moich danych osobowych ma charakter dobrowolny oraz, że przysługuje mi prawo do wglądu, korekty, usunięcia oraz kontroli swoich danych osobowych. Jestem świadomy/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych ze zbioru danych klientów sklepu www.abfitness.pl należącego do firmy AB TUNING.z równoczesnym zaprzestaniem ich przetwarzania. Informujemy, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale jego brak uniemożliwia złożenie zamówienia lub rejestrację konta. Klient posiada prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania, jak również możliwość zgłoszenia żądania ich usunięcia. Administratorem Danych Osobowych dla strony www.abfitness.pl jest AB TUNING Tomasz Bródka. Zachęcamy do zapoznania się z Polityką Prywatności

Przypomnij hasło

Dane do logowania
 

Witamy na naszym blogu

Zalecenie Treningowe -pamiętaj o rozgrzewce

Zalecenie Treningowe -pamiętaj o rozgrzewce

Jeśli masz tylko 15 min. na trening zrób porządną rozgrzewkę

Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Wiele osób pomija ten etap, nie zdając sobie sprawy z ogromu korzyści, jakie za sobą niesie. Dobrze wykonana rozgrzewka będzie pełniła nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale także może znacząco wpłynąć na możliwości wysiłkowe, a co za tym idzie – na efektywność treningu. O dobrą rozgrzewkę powinny zadbać w szczególności osoby początkujące, u których technika wykonania ćwiczeń nie zawsze jest poprawna.

Rozgrzewkę możemy podzielić na dwie części – ogólną oraz specjalistyczną. My skupimy się na rozgrzewce ogólnej dla początkujących. Rozgrzewka ogólna – to nic innego jak wysiłek mający na celu podniesienie temperatury ciała i ogólne przygotowanie do wzmożonego wysiłku. Stosujemy tutaj głównie trening o charakterze tlenowym o niskiej intensywności taki jak bieg, trucht, jazda na rowerku stacjonarnym czy orbitrek oraz komplet ogólnych ćwiczeń rozgrzewających (statycznych i dynamicznych).

Taki zestaw może wyglądać w następujący sposób:

 • – ruchy okrężne głową, w jedną i w drugą stronę;
 • – ruchy okrężne przedramionami, najpierw w jednym kierunku, a następnie w drugim;
 • – ruchy okrężne rękami, w jedną i w drugą stronę;
 • – skręty tułowia, w prawo i w lewo;
 • – okrężne wymachy rękami na zasadzie wiatraka;
 • – ruchy okrężne biodrami, w jedną i w drugą stronę;
 • – skłony w prawo i w lewo oraz w przód i w tył;
 • – rozgrzewka stawów nadgarstkowych i palców;
 • – wykroki w miejscu;
 • – krok odstawno- dostawny w miejscu;
 • – półprzysiady w szybkim tempie;
 • – naprzemienne wymachy nogami;
 • – rozgrzewka stawów kolanowych i skokowych (krążenia).

Najpierw wykonujemy powyższy zestaw, a następnie przechodzimy do części aerobowej, czyli np. biegu o niskiej intensywności na bieżni stacjonarnej. Po tak wykonanej rozgrzewce efekty w treningu właściwym będą jeszcze lepsze.

Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest tak istotna?

Badania wykazały, że skurcz mięśni jest szybszy i bardziej efektywny w podwyższonych temperaturach. Dobra rozgrzewka pomaga poprawić zakresu ruchu w stawach i włączyć do pracy większą ilość jednostek motorycznych, a co za tym idzie – zwiększyć nasze możliwości wysiłkowe i wydajność naszej pracy. Mówiąc wprost, dzięki poprawnie wykonanej rozgrzewce dynamicznej możemy pracować z większym obciążeniem i wykonać więcej powtórzeń w danym ćwiczeniu. Rozgrzewka ma także wpływ na układ nerwowy, ponieważ receptory nerwowe i szybkość przewodzenia impulsów są zależne od temperatury i poprawiają się, gdy temperatura ciała jest wyższa.
Właściwie przeprowadzona rozgrzewka aktywuje grupy mięśniowe zaangażowane w treningu właściwym – przykładowo wykrok ze skrętem tułowia jest ćwiczeniem rozciągania dynamicznego, które aktywuje mięśnie pośladkowe, mięśnie nóg oraz te odpowiedzialne za stabilizację.

Znając wszystkie korzyści rozgrzewki, stanie się ona obowiązkowym elementem każdego twojego treningu. Powodzenia