Co warto trenować, żeby żyć dłużej?  

Co warto trenować, żeby żyć dłużej?

Równowaga wydaje się czymś łatwym i błahym. Rzadko podejmujemy ten temat. Okazuje się jednak, że umiejętność utrzymania balansu w ciele ratuje wiele sytuacji. Okres zimowy to czas kiedy łatwo jest się poślizgnąć. Takie sytuacje zdarzają się na co dzień, mokra podłoga czy brak uważności, nierówność terenu czy chociażby obcasy w butach to coś, co łatwo wyprowadzi nas z równowagi. W takich przypadkach możliwość utrzymania się na nogach czy odpowiedniego upadku ma znaczenie. Mięśnie stabilizujące ciało i czucie głębokie czyli propriocepcja to niezbyt popularne tematy na siłowni. Jednak są niezwykle ważne i mogą wydłużyć życie chroniąc przed nieszczęśliwym upadkiem. 

Trening równowagi to forma aktywności fizycznej, która ma na celu poprawienie umiejętności utrzymania stabilnej pozycji ciała. Obejmuje on różnorodne ćwiczenia i techniki, które angażują mięśnie stabilizujące oraz koordynację ruchową. Wykorzystujemy tutaj pracę jednej nogi czy element destabilizacji podłoża, np. piłkę czy Bosu. Ćwiczenie równoważne są dla wielu nie lada wyzwaniem. Dzięki takiej aktywności ćwiczymy ciało ale też i mózg. Stanie na jednej nodze jest bodźcem mobilizującym mięśnie głębokie i zmusza mózg do skoordynowania sygnałów dochodzących z oka, ucha i nogi. Dlatego też taki trening pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Poprawa stabilności i koordynacji pomaga w rozwijaniu zdolności utrzymania stabilnej pozycji ciała, co ma kluczowe znaczenie w wykonywaniu wielu codziennych czynności, takich jak chodzenie, stanie, schodzenie po schodach, czy unikanie kontuzji wynikających z upadków. Angażując mięśnie stabilizujące, zwłaszcza te w okolicach tułowia powodujemy zwiększenie siły rdzenia(core), co może mieć pozytywny wpływ na postawę i ogólną stabilność ciała. Dzięki temu treningowi wzrasta zdolność świadomego postrzegania położenia ciała w przestrzeni. Takie aspekty mają niebagatelny wpływ również na poprawę wydajności i wyników sportowych w dyscyplinach takich jak np. gimnastyka, taniec, narciarstwo, surfing czy sporty walki. Warto również wspomnieć, że ćwiczenia wykorzystujące ruch równoważny poprawiają ogólną kondycję fizyczną oraz są wsparciem w rehabilitacji. Osoby, które doświadczyły urazów lub operacji, mogą skorzystać z treningu równowagi w procesie rehabilitacji, aby powrócić do pełnej sprawności.

Warto zaznaczyć, że trening stabilizacji może być korzystny dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. Jest to istotny element ogólnego programu treningowego, który może przyczynić się do poprawy jakości życia oraz zdrowia ogólnego.

Jak może wyglądać trening stabilizacyjny?

Po pierwsze możesz wykonać taki trening w domu na macie lub z wykorzystaniem krzesła, piłki czy schodów. Polecamy, np. mate do jogi Body Sculpture. Cienka mata ułatwi Ci na początku stanie na jednej nodze. A oto przykładowe ćwiczenia:

  • Stanie na jednej nodze: Stań na jednej nodze, a drugą unieś tak, by stopa była nieco nad podłogą. Staraj się utrzymać równowagę przez określony czas, a następnie zmień nogę.

  • Marsz w miejscu: Stój w miejscu i unosz jednocześnie przemawiając jedną nogę, a drugą unosząc kolano w kierunku klatki piersiowej. To ćwiczenie pomaga w utrzymaniu równowagi przy dynamicznym ruchu.

  • Wchodzenie i schodzenie po schodach: To naturalne ćwiczenie angażuje mięśnie dolnej części ciała oraz wymaga od Ciebie utrzymania równowagi.

  • Ćwiczenia z piłką do równowagi: Wykorzystaj piłkę do równowagi lub balansu. Stań na niej i staraj się utrzymać równowagę przez jak najdłuższy czas. Tutaj może przydać się piłka gimnastyczna Body Sculpture.

  • Ćwiczenia na platformie równoważnej: Skorzystaj z urządzeń takich jak Bosu lub platforma równoważna, które pomagają w treningu równowagi poprzez niestabilne podłoże. Taki trening możesz nawet zrobić w trakcie pracy wykorzystując platformę do balansowania LifeSpan. Jednocześnie zrobisz trening i nadrobisz zaległości w zadaniach zawodowych. Nic bardziej przyjemnego!

  • Ćwiczenia koordynacyjne: Obejmują różnorodne ćwiczenia, które angażują różne partie ciała, takie jak chodzenie po linie, przeskakiwanie przez przeszkody itp.

  • Ćwiczenia równowagi na jednej nodze z zamkniętymi oczami: Zamknięcie oczu dodaje dodatkowy stopień trudności i pomaga w rozwoju propriocepcji (zdolność do świadomego postrzegania położenia ciała w przestrzeni).

 

Zarówno w domu jak i na sali fitness możesz ćwiczyć równowagę na zajęciach takich jak joga lub pilates. Te formy aktywności fizycznej skupiają się na umiejętności utrzymania stabilnej pozycji ciała i rozwijaniu siły rdzenia, co jest kluczowe dla zachowania równowagi. Zarówno joga jak i pilates zyskują teraz popularność i klubowicze coraz częściej wybierają taką formę ruchu. Jeżeli zamierzasz ćwiczyć w domu na pewno przyda ci się kostka do jogi i pasek, dysk stabilizujący, koło do pilatesu czy dwustronna mata do jogi

Czymś co może ci się spodobać to wielofunkcyjna platforma ViSHAPE. Umożliwi ci ona wykonanie różnorodnych treningów przez użytkowników o różnym stopniu zaawansowania czy stażu treningowym. Wszystko dzięki możliwości zmiany akcesoriów na platformie a także cyfrowemu ciężarowi. Opór możesz regulować i jednym kliknięciem zmniejszyć do zera. To zapewnia bezpieczny i komfortowy trening. Platforma jest niewielka, możesz ją składać i dzięki temu nie zabiera dużo przestrzeni! Co więcej współpracuje z aplikacją. Pozwala to podążać za wskazówkami trenera. Trening równowagi wykonasz dzięki temu z oporem. Podpowiem że ćwiczenia stabilizacyjne to również te, które wykorzystują pracę jednej ręki lub nogi.

Pamiętaj, że aby uzyskać efekty kluczowe jest regularne wykonywanie tych ćwiczeń. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub urazy, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem nowego programu treningowego.

Przeczytaj także:

Zobacz też:

Jak zacząć ćwiczyć?

Bieżnie biurowe LifeSpan sposób na zdrowie w pracy

Trening w domu - od czego zacząć

Elastyczne biuro: Jak utrzymać formę bez wychodzenia z pracy?