Prawidłowy trening i prawidłowy odpoczynek  

Prawidłowy trening i prawidłowy odpoczynek

Pamiętaj o zachowaniu równowagi pomiędzy treningiem a odpoczynkiem. Efektywny trening wytrzymałościowy wymaga równowagi pomiędzy obciążeniem a regeneracją. Po wytężonej sesji treningowej ciało potrzebuje przerwy, aby podołać potem nowemu obciążeniu. Optymalne zestrojenie obciążenia i odpoczynku stanowi najważniejszy warunek poprawy Twojej kondycji fizycznej.

Ciało reaguje na pobudzenie treningowe zmęczeniem adekwatnym do intensywności obciążenia. W zależności od stopnia wysiłku fizycznego faza ta może trwać krócej lub dłużej, a Twoja wydolność jest na początku mniejsza. Jeśli w fazie tej znowu trenujesz, wówczas ciało nie może odpocząć i nie zwiększa swojej wydolności. W fazie odpoczynku organizm stara się uporać z poniesionym wysiłkiem fizycznym, tj. reaguje gospodarką wodną i elektrolityczną oraz uzupełnia zasoby energii w mięśniach.

 Zasada super kompensacji wyjaśnia ten proces w sposób bardzo prosty: jeśli okres regeneracji jest wystarczająco długi, wówczas wydolność wykracza poza poziom wyjściowy. Jest to tak zwany efekt treningu. Jeśli stosunek obciążenia do odpoczynku jest odpowiednio dostrojony, tzn. jeśli pobudzenie treningowe następuje w odpowiednim momencie, wówczas organizm zwiększa swoją wydolność. Wykres ten pokazuje efekt treningu: przyrost wydolności poprzez ciągłe fazy treningu i odpoczynku.

 Jeśli jednak fazy odpoczynku są zbyt długie, efekt treningu zostaje zmarnowany.

Zalecenie: Generalnie obowiązuje zasada, że po intensywnym treningu fitnessowym sensowna jest przerwa trwająca od 24 do 48 godzin. Jej długość zależy od intensywności sesji treningowej oraz poziomu wydolności wzgl. zdolności regeneracyjnej trenującego.

Środki aktywne: fazy ochłonięcia - po ustaniu obciążenia 3 do 4 min. luźnej przejażdżki wzgl. luźnego biegu przy niskiej intensywności ćwiczenia rozciągające

Środki bierne: masaże, kąpiele relaksacyjne wzgl. bicze wodne, sauna ,zdrowe, zorientowane na kondycję fizyczną odżywianie w celu uzupełnienia zasobów energii odtworzenie gospodarki płynowej