Jak biegać na bieżni elektrycznej  

Jak biegać na bieżni elektrycznej


 Najważniejszą zaletą biegania na bieżni mechanicznej, jest to że ''trenujesz kiedy chcesz i jak chcesz niezależnie od pogody'' . Bieganie na bieżni jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, to jest niepodważalny fakt, zwłaszcza dla początkujących biegaczy. Biegniesz po amortyzowanym pasie, który narzuca odpowiednie tempo, cały czas przed siebie, na niezmieniającej się nawierzchni . W takich warunkach najłatwiej jest poczynić pierwsze kroki ku lepszej kondycji, i wymarzonej sylwetce.
 Na co jednak zwrócić uwagę, aby trening był dla nas w pełni bezpieczny i efektowny? W tym artykule otrzymujesz kilka rad, które dotyczą nie tylko biegania, ale również chodzenia, ponieważ w obu przypadkach spełnienie tych prostych zasad wiąże się z dobrze wykonanym treningiem, a razem z nim satysfakcją i uśmiechem na twarzy .

Zasady prawidłowego biegania na bieżni elektrycznej.

 

  1.  1. Prawidłowa postawa.
    Biegaj wyprostowany, z lekko uniesioną głową, nie patrz pod nogi. Ważne jest, aby się nie garbić i nie łapać za boczne uchwyty. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha, dzięki czemu kręgosłup będzie mniej obciążony. Stopy w czasie treningu stawiamy na pasie bieżni zawsze od pięty do czubków palców. Kroki powinny być pełne i długie, a ramiona ugięte w łokciach. Wykonujemy ruchy ramion naprzemiennie w stosunku do ruchu nóg. Ramiona pracują do przodu i do tyłu a nie na boki!

     
  2. 2. Pilnuj środka pasa.
    Biegaj środkiem pasa, dzięki temu będziesz miał wokół siebie dużo przestrzeni i możesz pozwolić sobie na pełen zakres ruchu ciała (w tym ruchy rękami) i odpowiednio długi, naturalny krok. W tym miejscu jest też najlepsza amortyzacja. Jeśli twoje buty dotykają pokrywy silnika lub twój korpus- panelu, to na pewno jesteś za blisko.

     
  3. 3. Ustawienie nachylenia pasa.
    Jeśli chcesz, aby Twój trening był zbliżony do tego w terenie, zawsze biegaj na wzniesionym pasie biegowym, przynajmniej na 2%. Dzięki temu, nie tylko odwzorujesz warunki zbliżone do naturalnych, ale też szybciej osiągniesz szczytową dyspozycję.

     
  4. 4. Pilnuj prawidłowego oddechu.
    Każdy trening rozpoczynaj marszem i kończ marszem, jeśli nie chcesz, by skończył się zawrotami głowy. Nie pochylaj głowy – łatwiej będzie Ci oddychać. Dostosuj tempo, aby nie dostać zadyszki. Chodź i biegaj na przemian, dopóki nie zbudujesz odpowiedniej wytrzymałości. Kontroluj puls i naucz się odczytywać wskazówki wysyłane przez twój organizm.

     
  5. 5. Unikaj monotonii i korzystaj z możliwości oferowanych przez sprzęt.
    Na zewnątrz musisz uważać na ruch uliczny, innych biegaczy, zmiany terenu – to wszystko zmusza Cię do ciągłego skupienia na treningu. W pomieszczeniu, w którym panują sprzyjające warunki, biegasz szybciej, dłużej i masz lepszą formę ( niestety to tylko złudzenie). Żeby zwiększyć formę i podnieść efektywność treningów na bieżnie elektrycznej korzystaj ze zdefiniowanych programów, zmieniaj nachylenie pasa biegowego, zaskakuj swoje ciało! Bieganie na bieżni umożliwia skupienie się na takich aspektach joggingu, jak technika, rytm oddychania czy kadencja kroku. Można wykonywać również element biegowego abecadła, jakim są podbiegi, dobierając odpowiedni kąt i prędkość.

     
  6. 6.  Nie biegaj na dużych prędkościach.
    Jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem na bieżni trzymaj się swojej komfortowej prędkości. Próba sprintowania na bieżni wcześniej niż wtedy, kiedy czujesz się zupełnie pewnie, może spowodować że stracisz kontrolę, równowagę i doprowadzisz do urazów. Uważaj przy schodzeniu ze sprzętu!
     

     Warto poświęcić trochę czasu na naukę, bo treningu na bieżni, podobnie jak poprawnego biegania w terenie trzeba się nauczyć. Ułatwi nam to ustawienie sprzętu przy lustrze, tak aby przez pierwsze treningi można było kontrolować swoją postawę. Zadbajmy o odpowiednio obuwie (dobrze dopasowane do kształtu twojej stopy i planowanych treningów), ubierzmy się w sportowe, wygodne ubranie i do dzieła.

***

Zobacz też (podobne wpisy)
Test najlepszych domowych bieżni do biegania
Trening idealny dla początkujących.
Jak zacząć ćwiczyć?
Bieganie zimą czyli zalety bieżni elektrycznej