Lepiej trenować we własnym tempie  

Lepiej trenować we własnym tempie

Pomiar tętna podczas treningu jest bardzo istotnym elementem. Pozwala kształtować dobre nawyki treningowe i realizować założone cele. Częstotliwość tętna stanowi optymalny instrument pomiarowy zorientowanego na zdrowie treningu fitnesowego. Istnieją przy tym różne częstotliwości tętna, mierzone w różnych warunkach. Zdrowe serce uderza w stanie spoczynku (tzw. częstotliwość tętna spoczynkowego) zazwyczaj ok. 60 do 80 razy na minutę. Maksymalna częstotliwość tętna (PFmax) stanowi jednostkę pomiarową służącą do ustalenia zakresu treningu i prawidłowego zaklasyfikowania trenującego. Obliczana jest przy pomocy ogólnego wzoru:

Ogólny wzór do obliczenia maksymalnej częstotliwości tętna:

PFmax = 220 - wiek w latach

wzór ten jest obarczony dużym błędem (ok15%) ponieważ nie uwzględnia np:płci, wagi, tętna soczynkwego czy stopnia wytrenowania.

Dokładniejszy wzór: 

Kobiety: HRmax = 210 - 0.5 x wiek - 0.022 x waga w kilogramach;
Mężczyźni: HRmax = 210 - 0.5 x wiek - 0.022 x waga w kilogramach + 4.

Częstotliwość tętna treningowego podczas obciążenia służy do optymalnej kontroli wysiłku fizycznego i stanowi informację, czy znajdujesz się w pożądanym zakresie tętna. Zależy ona jednakże od celu treningowego, tj. intensywności i czasu trwania obciążenia, oraz poziomu wydolności trenującego. Zakresy tętna treningowego służą do ustalenia intensywności obciążenia w zależności od celu treningowego oraz informują, czy znajdujesz się w optymalnym zakresie spalania tłuszczów wzgl. czy w sposób wzmocniony trenujesz swoją wytrzymałość. Częstotliwość tętna spoczynkowego służy do pomiaru twojej zdolności do regeneracji i określa stan Twojej kondycji fizycznej. Ustalana jest bezpośrednio po obciążeniu treningowym poprzez zmierzenie, jak szybko tętno spada w określonym przedziale czasu po ustaniu obciążenia. To, jak szybko to następuje, zależy od intensywności i czasu trwania sesji treningowej oraz poziomu wydolności trenującego. Częstotliwość tętna mierzona jest podczas treningu przez urządzenie treningowe przy pomocy czujników zakładanych na rękę, ucho lub klatkę piersiową. Przyciskiem ''Recovery'' aktywujesz pomiar tętna odpoczynkowego i uzyskujesz ocenę, czy stan Twojej kondycji fizycznej uległ poprawie.

Prawie każdy sprzęt do ćwiczeń jest dziś wyposażony w czujniki do pomiaru tętna. Zazwyczaj jest to pomiar za pomocą czujników umieszczonych w uchwytach. Bardziej zaawansowane sprzęty treningowe mają wbudowany czujnik odbierajacy sygnaj z opaski telemetrycznej ( pomiar wyświetlany jest na monitorze urządzenia). Polecanym przez specjalistów dokładniejszym sposobem jest korzystanie z opaski telemetrycznej.
Pamiętaj pilnując tętna Twój trening jest efektywniejszy!