Zaloguj się

Podaj swój login i hasło aby się zalogować

Nie mam konta
Zapomniałem hasło

Nowe konto w ABFitness

Dane do logowania
Dane kontaktowe
Dane adresowe
Dane firmowe
Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin sklepu www.abfitness.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę AB TUNUNG w celu umożliwienia realizacji zakupów dokonywanych w sklepie internetowym www.abfitness.pl, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U.02.101.926 z późn.zm). Administratorem Danych Osobowych jest firma AB TUNING Tomasz Bródka, z siedzibą w Knurowie 44-190 ul.E.Plater z nr.REGON 276711490. Oświadczam, że zostałem poinformowany/ poinformowana, iż podanie moich danych osobowych ma charakter dobrowolny oraz, że przysługuje mi prawo do wglądu, korekty, usunięcia oraz kontroli swoich danych osobowych. Jestem świadomy/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych ze zbioru danych klientów sklepu www.abfitness.pl należącego do firmy AB TUNING.z równoczesnym zaprzestaniem ich przetwarzania. Informujemy, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale jego brak uniemożliwia złożenie zamówienia lub rejestrację konta. Klient posiada prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania, jak również możliwość zgłoszenia żądania ich usunięcia. Administratorem Danych Osobowych dla strony www.abfitness.pl jest AB TUNING Tomasz Bródka. Zachęcamy do zapoznania się z Polityką Prywatności

Przypomnij hasło

Dane do logowania
 

Witamy na naszym blogu

Spinning rower jak ustawić ?

Spinning rower jak ustawić ?

Prawidłowe ustawienie roweru gwarancją bezpiecznej jazdy.

Prawidłowe ustawienie roweru jest niezbędnym elementem poprawnej jazdy na rowerze stacjonarnym. Od tego uzależnione są rezultaty naszych treningów oraz poprawna praca mięśni. Zwłaszcza dla osób początkujących główny nacisk powinien być położony na ustawieniu roweru (wysokość kierownicy, siodełka oraz odległość między nimi).
Jest to zdecydowanie ważniejsze niż zakres intensywności wysiłku. Złe dopasowanie ustawienia roweru do naszej sylwetki powoduje najpierw dyskomfort, a w dłuższym okresie ból w okolicy stóp, kolan, miednicy, bioder oraz poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Ustawienie roweru obejmuje:

  1. Ustawienie wysokości siodełka,
  2. Ustawienie pozycji siodełka w poziomie (głębokość siodełka),
  3. Ustawienie wysokości kierownicy,
  4. Ustawienie pozycji kierownicy w poziomie (głębokość kierownicy),
  5. Ustawienie pedałów.

1. Regulacja siodełka
Regulacja pionowa siodełka to etap, od którego należy zacząć ustawienie roweru. Stajemy bokiem do siodełka, jesteśmy wyprostowani, brzeg talerza kości biodrowej powinien się znajdować w odległości ok. 2 palców (3 cm) poniżej siodełka, w zależności od rodzaju roweru.

Test pięty, siedząc na rowerze, opierając piętę na pedale wykonaj powoli pełne obroty. Kiedy stopa znajduje się w dolnym martwym punkcie, noga powinna być wyprostowana w ok. 95%.

Przy poprawnym ustawieniu siodełka w poziomie ręce powinny wygodnie spoczywać na kierownicy, lekko zgięte w łokciach. Gdy ramiona korby są ustawione równolegle do podłogi, rzepka przedniej nogi powinna znajdować się bezpośrednio nad osią pedału

Kołysanie miednicy oznacza, że siodełko jest ustawione zbyt wysoko,
Jeśli kolano jest zbyt zgięte podczas całego ruchu pedałowania oznacza to, że siodełko jest zbyt nisko.

2. Regulacja kierownicy
Zasadniczo kierownica nie powinna znajdować się wyżej niż czubek siodełka, (dlatego tak ważne jest ustawienie siodełka w pierwszej kolejności), jednakże w praktyce ta zasada jest całkowicie względna, ponieważ każdy musi znaleźć najodpowiedniejszą i najwygodniejszą dla siebie pozycję tak, aby równowaga pozycji na rowerze nie została zachwiana.
W sytuacji, gdy mamy problemy z kręgosłupem, należy kierownicę ustawić ok. 2 oczka wyżej. To samo tyczy się osób otyłych oraz kobiet w ciąży.

3. Odległość siodełko-kierownica
Dla wyznaczenia odpowiedniej odległości prostujemy rękę tak, by łokieć dotykał brzegu siodełka, a środkowy palec dłoni centralną część kierownicy. Ważne, aby ręka oraz palce były wyprostowane. Sprawdzić czy w pozycji stojącej kierownica nie będzie przeszkadzać.

4. Ustawienia pedałów
Buty powinny być dopasowane i przypięte do nosków lub pedałów (w systemie SPD) w celu zabezpieczenia stopy przed wyślizgnięciem się w czasie zajęć.
Sznurówki wsunięte do butów,
W przypadku używania nosków but powinien być wsunięty do końca noska, pasek zaciśnięty,
W przypadku używania zatrzasków sprawdzić czy but jest odpowiednio wpięty,
W miarę możliwości używać obuwia z twardą podeszwą.

Jeśli z rowerku korzysta kilku użytkowników to należy przygotować sprzęt przed każdym treningiem.

***

Zobacz też (podobne wpisy)
Jak zacząć ćwiczyć?